Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tilargroup/public_html/wp-content/plugins/calibrasion/Calibrasion.php:1) in /home/tilargroup/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
گروه کوهنوردی تیلار http://www.tilar-sportgroup.com Mon, 01 Jul 2019 14:38:15 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 برنامه آینده: قله خربو (ماسوله) http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13510 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13510#respond Mon, 01 Jul 2019 14:36:38 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13510

توضیحاتی پیرامون برنامه آینده گروه

قله خربو :

قله خربو با ارتفاع حدود ۲۶۰۰ متر از مجموعه ی رشته کوه مشرف بر ماسوله روی خط الراس آسمانکوه-شاه معلم با گرای کلی ۲۸۰ از ماسوله قرار دارد.

مسیر های عبور از ماسوله به سمت قله به ترتیب تقریبی چشمه ملرزان (۵۰ دقیقه) , خوجه خونی (۳۰ دقیقه) , سه روبار (۱ ساعت) , کوه روبار (۴۵ دقیقه) در ارتفاع ۱۸۰۰ متر , که در مجموع ۳ تا ۳/۵ساعت طول میکشد.

همه مکان های نامبرده بجز سه روبار دارای چشمه, شیب های وملایم و پاره ای مواقع متوسط با پوشش جنگلی است. مسیر کوهروبار تا قله که با اختلاف ارتفاع ۸۰۰ متر همراه است به مدت۲/۵ ساعت طول میکشد که نیمساعت اول در مسیر جنگلی با شیب متوسط شروع شده و با خروج از جنگل بر شدت آن افزوده میشود.

در عبور از سمت راست سنگ بزرگ که از دور نمایان است و در ادامه در خظ الراس در جهت مخالف لاسه سر از سمت راست به طرف خربو تداوم پیدا میکند.

برگشت تقریبی تا کوهروبار حدود ۲ ساعت و کوهروبار تا ماسوله ۲ ساعت است.

قابل توضیح است که از قله خربو و در ادامه خط الراس بطرف شمال غربی به تقاطع راه جلال آباد – دولی چال متصل می شود که در ادامه همین راه از سمت راست و پایین قله دولی چال به خارند , لشکرگاه , دارسر , ماسوله ختم میشود که میتواند مسیر دیگر صعود و فرود قله خربو باشد. البته بافاصله ی حدود۱/۵ ساعت بیشتر از مسیر قبلی.

 

خربو : خربو یه زبان تالشی به معنی مکانی که دارای ابر میباشد است.

کمیته فنی گروه کوهنوردی تیلار

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13510 0
اعزام تیم منتخب هیمالیانوردی استان گیلان http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13507 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13507#respond Mon, 01 Jul 2019 14:31:19 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13507

با آرزوی سلامتی و موفقیت برای تیم منتخب هیمالیانوردی استان گیلان در راه صعود به قله کازبک در کشور گرجستان.

اعضای تیم:

مصطفی قامتی، رشت

هادی عسکری، رشت

سحر شفیقی، رشت

فاطیما باروتکوبیان، رشت

کوروش سعادت خواه، صومعه صرا

مریم علیزاده، رشت

فهیم قلی زاده، فومن

پویا تابان، رشت

رضا عاطفی، رشت

محمد قامتی، رشت

فرزام صیاد، انزلی

سینا متجدد، انزلی

سمانه علیزاده، صومعه سرا

مسیح دوستدار، رشت

غزال مهدی زاده، خمام

مهدی مهدی پور، رشت

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13507 0
گزارش برنامه خشچال _ ۱۴ و ۱۵ خرداد ۹۸ http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13503 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13503#respond Fri, 28 Jun 2019 07:26:51 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13503

برنامه خشچال را میتوان یکی از برنامه های جذاب و پر فراز و نشیب گروه تا به اینجا در سال ۹۸ دانست چرا که برای تعدادی از افراد شرکت کننده اولین تجربه ارتفاع و یا شبمانی در کوهستان بود.

حال با هم برنامه ای که اجرا شد را مرور خواهیم کرد:

طبق ساعتی که در تقویم مشخص شده بود در ساعت ۵:۲۵ صبح روز دوشنبه ۱۴ خرداد تعداد ۲۴ نفر با یک مینی بوس و دو ماشین سواری از ایستگاه پپسی رشت به سمت شرق گیلان منطقه اشکورات رحیم آباد حرکت نمودیم.

در مسیر کم و کاستی های تدارکات برنامه از جمله صبحانه بین راهی با هماهنگی سرپرست آقای بهرام شالچی تهیه شده و در پیشبینی برنامه حدود ۵ ساعت با مینی بوس تا آخرین روستای منطقه اشکور و روستای میچ زمان محاسبه شده بود اما ساعت ۱۱:۴۵ به کافه معروف روستای کیت برای استراحتی کوتاه و خوردن صبحانه رسیدیم (ابتدای مسیر قله بزاکوه نیز از همین روستا می باشد که قبلا گروه به این قله صعود داشته است).

بعد از استراحتی نیم ساعته و استفاده از امکانات کافه مثل سرویس بهداشتی و نوشیدن چای به طرف میچ ادامه دادیم و تقریبا بعداز ۴۵ دقیقه حرکت در مسیر خاکی و عبور ماشین ها از رودخانه به میچ رسیدیم.

بعد از پیاده شدن از مینی بوس و خوش و بش با اهالی روستا نفرات به دستور سرپرست جیره خود را تحویل گرفتند و باهماهنگی مسؤل فنی چادر ها بین افراد تقسیم شد.

در همان ابتدا به نظر میرسید که کوله برخی از همنوردان سنگین است و ممکن است در ادامه برنامه کمی مشکل ساز باشد. به هر صورت نفرات آماده شدند و ضمن اینکه کمی خوراکی و وسیله از سوپر مارکت کوچک روستا نیز تهیه شد و همچنین از سرویس بهداشتی روستا هم استفاده کردیم.

سپس سرپرست برنامه شروع به صحبت با نفرات کرد و ضمن اینکه مسؤل فنی کمی به توضیح در مورد مسیر پیمایش و کلیات برنامه کرد و بعد از آن افراد کمی نرمش کردند و کم کم جلودار که آقای کاظمی پور بود با گام هایی نه چندان آهسته شروع به حرکت کرد و افراد نیز پشت سر او وارد مسیر شدند.

شروع حرکت در اوج گرما و رطوبت روز با کوله های سنگین شروع شد اما باغ های گل گاوزبان ، درخت گردو ، آلوچه ، آلبالو, مزارع معروف لوبیا روستای میچ و نیز آبشار زیبای پنج گانه و همچنین تردد اهالی روستا با قاطر و اسب حواس ها را به سمت این زیبایی ها می کشاند.

حدود ساعت ۱۳:۴۰ از روی پل رودخانه ای به سمت چپ رودخانه رفتیم و بعد از حدود ۱ ساعت کوهپیمایی در کنار رودخانه ای سرد و پر آب و رد شدن از اولین چشمه استراحتی ۱۵ دقیقه ای در کنار دشتی از ریواس داشتیم.

در ادامه پس از گذشتن از دو چشمه دیگر و همچنان حرکت در کنار رودخانه حدود ساعت ۱۵:۵۰ به وقت استراحت دوم فرصتی بود برای نفرات فنی تیم تا مسیر مناسب برای عبور از رودخانه را پیدا کنند. با توجه به عدم وجود پل یا عوارض طبیعی مناسب سرانجام بعد از ۲۰ دقیقه تلاش تصمیم بر عبور از درون رودخانه گرفته شد که با استفاده از طنابچه انفرادی و کارگاه انسانی در دو طرف رودخانه نفرات پس از در آوردن کفش ها از عرض رودخانه رد شدند که انجام این مرحله کمی وقت گیر و پر چالش بود.

رد شدن از رودخانه مساوی با ورود به ابتدای یال منتهی به محل شب مانی و زیاد کردن ارتفاع و همچنین خنک شدن هوا بود.
پس از ۴۵ دقیقه پیمایش و استراحت کوتاه در انتهای یال استراحت بعدی ساعت ۱۹:۱۵ فرصتی شد برای اجرای برنامه فرهنگی توسط آقای حبیب نژاد که به بهانه روز جهانی پناهندگان در این مورد صحبت و تبادل نظر انجام شد.

پس از پایان برنامه فرهنگی و بعد از تراورسی کوتاه از برفچال ساعت ۱۹:۵۰ به جانپناه سنگی تخریب شده که نشانی محل کمپ بود رسیدیم و چادر ها را بر پا کردیم.

بعد از برپا شدن چادر ها با تشخیص مسؤل فنی, هم چادر ها مشخص شدند و نفرات به سمت برفچال جهت برداشتن برف برای آب کردن حرکت کردند.

بعد از آنکه همگی در چادر مستقر شدیم نوبت خوردن شام بود که تدارکات گروه ماکارونی را برای شام در نظر گرفته بود. زمانی که بسته های خود را باز کردیم متوجه شدیم که ماکارونی ها فریز نشده بودند و همگی در گرمای هوا خراب شده بودند و تقریبا همه جیره شام خود را دور ریختیم.

عده ای از همنوردان با خود کمی نودل و سوپ آورده بودند و بقیه هم به خوردن نان و چایی و کمی بیسکوییت بسنده کردند.

یکی از همنورد ها زمانی که به محل کمپ نزدیک میشدیم کمی ناخوش احوال بود و زمانی هم که چادر ها برپا شدند به چادر رفت و دچار سردرد شدید و تهوع بود که نشان از ارتفاع زدگی بود و با این تفاسیر با انتخاب خود و تشخیص سرپرست و مسؤل امداد صعود فردا را از دست داد.

همینطور که ساعت میگذشت کم کم چراغ چادر ها تک تک خاموش میشد و افراد در زیر آسمان پر ستاره و زیبا به خواب رفتند.
صبح روز دوم بعد از خوردن صبحانه ساعت ۵:۱۰ آماده حرکت به سمت قله شدیم و همنورد عزیزمان هم در کمپ ماند و سرپرست هم برای اطمینان یک بیسیم به او داد تا از اوضاعش با خبر باشد.

بعد از نیم ساعت کوهپیمایی به شیب برفی نه چندان کوتاه رسیدیم که با قدم هایی منظم و با احتیاط که نیازمند برف کوبی و صعود زیگ زاگ بود در زمان ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه پیمایش شد. در ادامه بعد از ۴۰ دقیقه به یال سنگی منتهی به قله رسیدیم که مسیر جنوبی از سمت الموت قزوین و همچنین دریاچه اوان کاملا نمایان بود.

سرعت گروه بخاطر ریزشی بودن و گرده ای بودن مسیر کمتر شد که با استفاده از طنابچه مسیر کوتاهی ایمن شد تا نفرات راحت تر و سریع تر عبور کنند و در نهایت ساعت ۹:۴۵ همراه تیم دیگری که از جبهه جنوبی صعود کرده بودند به قله رسیدیم بعد از عکس و سرود قله به سمت محل کمپ حرکت کردیم و ساعت ۱۲ به ابتدای برفچال رسیدیم.

به پیشنهاد سرپرست و مشورت با مربی تیم با سر خوردن روی برفچال کمتر از ۱۵ دقیقه به محل چادر ها رسیدیم که الحق خستگی صعود را از تنمان در کرد و همگی با لبهایی خندان و بعضا شلوار هایی خیس به محل کمپ رسیدیم و بعد از خوردن نهار و جمع کردن کمپ ساعت ۱۳:۴۰ به سمت پایین حرکت کردیم.

با بالا رفتن دما در روز برف ها نرم تر شده بودند که همین باعث سر خوردن و نا ایمن بودن تراورس کردن مسیر های برفی میشد که باید با شیوه درست گام برداری از اتفاق هایی ناگوار جلوگیری کرد. خوشبختانه برای افراد گروه هیچ اتفاقی نیوفتاد و همگی صحیح و سالم به پایین رسیدیم ولی در مسیر ناگهان از سمت چپ ما خانمی که گویا از کوهنوردان تهرانی بودند در مسیر برفی سر میخورد و پس از چندین دور غلط خوردن به پایین میوفتد که خوشبختانه آسیب جدی ندیدند.

بعد از پایین آمدن دوباره به رودخانه پر آب و پر چالش رسیدیم که باز هم کفش های خود را کنده و توسط طنابچه انفرادی و کارگاه انسانی از رودخانه عبور کردیم که در این بین یکی از همنوردان عینک خود را در رودخانه گم کرد و همنورد دیگری به علت کمی بی احتیاطی تعادل خود را از دست داد و زمین خورد که سریعا توسط همنورد فداکار و مهربانمان بابک علی پور روی پا ایستاد و از رودخانه عبور کرد.

بعد از عبور از رودخانه ساعت ۱۷:۳۰ در نزدیکی روستا جلسه پایانی گروه برگزار و برنامه با گفتگو در باره دستاورد هایی جذاب و جدید برای افراد گروه در ساعت ۱۹ به اتمام رسید.

پس از استفاده از سرویس بهداشتی روستا و کمی تر و تمیز کردن خودمان سوار مینی بوس و ماشین ها شدیم و با نظرات جمع تصمیم گرفتیم شام را در راه بخوریم.

بعد از کلی فراز و نشیب و بدنبال رستوران گشتن در ساعت ۱۲ بامداد در شهر لنگرود به یک کبابی رفتیم و شام را آنجا خوردیم و در نهایت ساعت ۱:۳۰ بامداد به شهر مرطوب و دوست داشتنی خودمان یعنی رشت رسیدیم.

گروه کوهنوردی تیلار رشت

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13503 0
اجرای برنامه سنگنوردی http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13498 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13498#respond Fri, 28 Jun 2019 06:48:01 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13498 روز جمعه ۳۱ خرداد ۹۸، برنامه سنگنوردی در علی‌آباد منجیل اجرا گردید.

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13498 0
جشن سالروز تاسیس گروه http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13493 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13493#respond Mon, 17 Jun 2019 14:29:14 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13493 بیست و یکمین سالروز تاسیس گروه کوهنوردی تیلار در تاریخ ۲۴ خرداد با حضور دوستان و میهمانان گرامی برگزار شد.

با آرزوی موفقیت برای تک تک اعضای خانواده صمیمی تیلار

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13493 0
برنامه اجرا شده: صعود به قله خشچال قزوین http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13482 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13482#respond Sun, 09 Jun 2019 12:47:37 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13482 در روزهای سشنبه و چهارشنبه ،۱۴ و ۱۵ خرداد برنامه صعود به قله خشچال با تعداد ۲۴ نفر اجرا گردید.

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13482 0
برنامه آینده: قله خشچال http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13478 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13478#respond Sat, 01 Jun 2019 09:03:02 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13478

مختصری در مورد قله خشچال:

قله خشچال بلندترین قله استان قزوین که جبهه‌ی شمالی آن مشرف به دره‌ی اشکورات و جبهه‌ی جنوبی آن مشرف به منطقه الموت می‌باشد. صعود از مسیر جنوبی و از روستای وربن در اطراف دریاچه اوان شروع می شود. که با اتومبیل حدود ۵ ساعت از رشت تا آنجا زمان می برد. صعود از روستای وربن طی دو مسیر انجام می شود:

  1. مسیر دره: که محل حرکت آن ۱۸۳۰ متر ارتفاع دارد. تا پناهگاه در ارتفاع ۳۳۰۰ متری که دارای چشمه آب است و مسیر پر آبیست ۵ ساعت زمان می برد و فاصله ی آن ۹٫۵ کیلومتر است. از پناهگاه تا قله ۳ کیلومتر می باشد و دو ساعت زمان می برد.
  2. مسیر بالای دره: که از یال بالای وربن در جاده معدن راه ادامه پیدا می‌کند و طی همین زمان به پناهگاه می رسد. این مسیر فاقد چشمه است.

صعود از مسیر شمالی از روستای میچ آغاز می شود که فاصله آن تا رشت با مینی بوس حدود ۵ ساعت است و زمان مورد نیاز تا قله حدود ۱۰ ساعت می باشد که شب مانی هم در همین فاصله انجام می شود، ۳ ساعت انتهایی صعود از یخچالها صورت می گیرد و باید صعود زمستانی در نظر گرفته شود. با همه ی تجهیزات فردی و جمعی که نیاز است در یک ساعتی قله محل مناسبی برای کمپ وجود دارد ولی هوا سرد است.

کمیته فنی گروه کوهنوردی تیلار رشت

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13478 0
کارگاه آموزشی حمل مصدوم http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13473 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13473#respond Tue, 28 May 2019 16:49:00 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13473

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13473 0
گزارش برنامه آسمانکوه http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13467 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13467#respond Tue, 28 May 2019 15:37:38 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13467

روز جمعه سوم خرداد ۹۸ طبق تقویم گروه و در راستای آماده سازی برای صعود به قله خشچال قصد صعود به قله آسمانکوه ماسوله را داشتیم.

ساعت حرکت ۵ صبح بود و آمار ثبت نامی ها عدد ۳۶ را نشان میداد. با کمی تاخیر در ساعت ۵:۲۰ با دو مینی بوس از پپسی حرکت نمودیم و عازم شهرک ماسوله شدیم و در ساعت ۷ صبح به ماسوله رسیدیم. مسیر صعود ما طبق صحبت های قبلی قرار شد که از مسیر روتین که للندیز بود نباشد و کمی متفاوت باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم که از مسیر ایلات زمین که به دکل مخابرات منتهی میشود به آسمانکوه صعود کنیم.

پس از گذشت ۲۰ دقیقه پیمایش سرپرست گروه را برای صحبت های ابتدایی و معرفی عوامل برنامه و همچنین کمی نرمش متوقف کرد و پس از آن با گام هایی آهسته و پیوسته راهی شدیم.

در ساعت ۸:۱۰ به محل استراحت اول که چشمه هم در آن منطقه بود رسیدیم و حدود ۱۰ دقیقه استراحت کردیم و صبحانه مختصری خورده و دوباره شروع به حرکت کردیم. مسیر پیمایش کاملا جنگلی و پوشیده بود و همین امر ما را از تابش مستقیم خورشید محفوظ نگه میداشت ولی با توجه به شیب نسبتا تند مسیر و افزایش ارتفاع کم کم از تراکم جنگلی مسیر کم میشد و منطقه دشتی میشد. حدود ساعت ۱۰ بود که به دکل مخابرات رسیدیم و قله کله قندی هم کاملا در دیدرس قرار گرفت همچنین شیب مسیر تند تر و مسیر صعود هم سنگی شد.

بعد از ۲ ساعت پیمایش در ساعت ۱۲ به زیر قله کله قندی رسیدیم و مجدد استراحتی کردیم ضمن اینکه در ضلع شرقی قله یک کلبه سنگی و در کنار آن چشه آبی بسیار گوارا و خنک وجود داشت که بطری های آب خود را مجدد پر کردیم و شروع به حرکت کردیم و از سمت راست کله قندی که مسیری با سنگ های بزرگ بود گذشیم و در روبروی خود قله آسمانکوه را رویت کردیم. در نهایت ساعت ۱۴به قله آسمانکوه رسیدیم و با خواندن سرود قله و گرفتن عکس عازم ماسوله شدیم.

در برگشت تصمیم بر آن شد که مسیر برگشت را کمی تغییر داده و از روی یال مابین للندیز و ایلات زمین به ماسوله بازگردیم که کمی در زمان هم صرفه جویی شود.

سر انجام در ساعت ۲۰ به شهرک ماسوله رسیدیم و سوار بر مینی بوس به سمت رشت حرکت کردیم.

کمیته فنی گروه کوهنوردی تیلار رشت

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13467 0
برنامه اجرا شده: صعود به قله آسمانکوه http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13463 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13463#respond Sat, 25 May 2019 08:10:42 +0000 http://www.tilar-sportgroup.com/?p=13463 روز جمعه سوم خرداد ۹۸ برنامه صعود به قله آسمانکوه با حضور ۳۶ نفر از همنوردان و همراهان گروه برگزار گردید.

]]>
http://www.tilar-sportgroup.com/?feed=rss2&p=13463 0