بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘بیوگرافی ورزشی’

اولین ایرانی که موفق به فتح قله ی اورست شد کیست؟

۴ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

Everest

هومن آپرین اولین فرد ایرانی است که در سال ۱۹۹۰ موفق به فتح قله ی اورست شد.

هومن آپرین متولد ۱۳۲۵ تهران، از کودکی و نوجوانی به کوهستان علاقمند بود. در ۱۶ سالگی بسیاری از قله‌های اطراف تهران را صعود کرد. سال ۱۳۵۵ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در رشته نقشه‌برداری فارغ‌التحصیل شد. استخدام در شرکت‌های اکتشاف نفت فرصتی برای او فراهم ساخت که به مناطق متنوع کوهستانی در آمریکا مراجعه کند همزمان کوهنوردی و سنگ‌نوردی را در مناطق مختلف ادامه داد و با کوهنوردان برجسته‌ای آشنا شد. از سال ۱۳۶۵ به‌عنوان راهنمای مسیرهای کوهستانی فعالیت داشت و به‌تدریج به منطقه هیمالیا عزیمت و برنامه‌هایی را اجرا کرد.

سال ۱۹۸۵ تجربه سختی را در صعود به نانگابارپات از سر گذراند، سپس در سال‌های بعد چند قله دیگر را در هیمالیا صعود کرد. وی سرپرستی تیمی را به‌عهده داشت که اولین صعود به دیواره جنوب شرقی آمادابلام را انجام داد، این مسیر به نام آپرین نامگذاری شده است.

اکتبر ۱۹۹۰ (مهر ۱۳۶۹) او در مقام راهنمای یک تیم آمریکایی موفق به صعود اورست شد.

آپرین شرکتی به نام «هیم کوه» تاسیس کرد که به اعزام تیم‌های کوهنوردی به منطقه هیمالیا می‌پرداخت.

هومن آپرین اولین کوهنورد ایرانی که موفق به صعود قله اورست شد، در دهه هفتاد به میهن بازگشت، مدتی با دوستان سابق و کوهنوردان کشور گذراند و به قله دماوند صعود کرد. او هماهنگی‌هایی برای تشکل تیم ایرانی جهت صعود به اورست به عمل آورد که به نتیجه مطلوب نرسید. هومن آپرین تابعیت ایرانی-آمریکایی اشت و تا آخرین روزهای عمر پرتلاش خود، عکس‌ها و خاطرات ایران را عزیز می‌داشت. وی در اردیبهشت ۱۳۹۴(۲۰۱۵) در آمریکا چشم از جهان فرو بست.

منبع: www.coca.ir

Categories: بیوگرافی ورزشی Tags:

بزرگان سنگ نوردی جهان “موریل سارکنی”

۱۸ دی ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

در اکثر مواقع سنگ نوردان زن  بلژیکی در سایه  همسایگان قدرتمند خود همچون آلمان و فرانسه و سوییس و اتریش  قرار گرفته بودند ولی چندی است که با ظهور  ستاره هایی از جمله موریل سارکنی این فاصله زیاد به چشم نمی آید . این سنگنورد ۴۰ ساله و ۱۵۳ سانتیمتری یکی از بهترین چهره های دنیای صعودهای ورزشی بین سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۹ بوده و از افتخارات او به   پنج بار مقام اورآل جام جهانی و مقام اول مسابقات لید قهرمانی اروپا در سال ۱۹۹۷ و قهرمانی سال ۲۰۰۳ در شامونی و سه بار مقام دوم مسابقات لید جام جهانی  می توان اشاره کرد .

images
سارکنی سال گذشته توانست مسیر پانت اکس در ژرژدولوپ فرانسه را با درجه سختی ۵٫۱۴ را صعود نماید .این همان مسیری بود که قبلا توسط آلکساندرشابو فرانسوی  در سال ۲۰۰۷ صعود شده بود . شابو به این مسیر درجه سختی نداده بود ولی آن را در حد   ۵٫۱۵   دانسته بود ولی بعدا آدام اوندرا سختی مسیر را ۵٫۱۴ اعلام کرد . سارکنی پس از این صعود نظرش را راجع به آن این چنین بیان کرد .

” این ، رویایی بود که به حقیقت پیوست . صعود ۵٫۱۴d همیشه رویای من بود و فکر نمی کردم روزی به حقیقت به پیوندد . … این یک سرمایه گزاری بزرگ در وقت و انرژی بود . اما نتیجه اش واقعا ارزش آنرا داشت … و حالا فقط یک آرزو دارم : تلاش بیشتر برای صعود مسیرهای جدید ”

اخیرا سارکنی در نظرنجی های سایت های معتبر کوهنوردی  در  رتبه  اول  صعود های طبیعت و سالنی  قرار دارد .

منبع: وبلاگ پسران کوهستان

Categories: بیوگرافی ورزشی Tags:

بیوگرافی مختصری از اعجوبه کوهنوردی جهان پروفسور پیتر هابلر

۴ دی ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه

پروفسور پیتر هابلر(Peter Habeler) کوهنورد اتریشی متولد ۲۲ جولای ۱۹۴۲ در شهر مایروفن کشور اتریش است. او از سن شش سالگی به کوهنوردی علاقه ‌مند شد و در ۲۱ سالگی راهنمای کوه  و مدرس اسکی شد. نخستین تلاش‌های ثبت شده از هابلر در کوه‌های راکی و نشنال پارک یوسی میتی می‌باشد و البته از او به عنوان نخستین اروپایی که موفق به صعود دیواره‌های این منطقه گردید یاد می‌کنند.

Peter Habeler 4

آغاز کوهنورد جدی هابلر به همراه رینهولد مسنر در سال ۱۹۶۹ می‌باشد که موفقیت‌های زیادی را نیز به همراه داشت. اما جدی ترین و مهمترین فعالیت این دو به همان صعود بدون کپسول اکسیژن اورست در سال ۱۹۷۸ و در معیت یک تیم اتریشی باز می‌گردد. کاری که پیش از آن از سوی دانشمندان امری محال فرض می‌شد.
ادامه ی نوشته

Categories: بیوگرافی ورزشی Tags:

عظیم قیچی ساز

۲۶ مرداد ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

azim%20about%20me

 – ﻣﺘﻮﻟﺪ ۱۳۶۰ ﺗﺒﺮﯾﺰ

– ﺩﯾﭙﻠﻢ ﻓﻨﯽ ﻭ ﺣﺮﻓﻪ ﺍﯼ ‏( ﺗﺮﺍﺵ ﻭ ﻓﺮﺯ ‏)

– ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯼ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﯽ ﺗﺮﺑﯿﺖ ﺑﺪﻧﯽ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﺒﺮﯾﺰ

– ﻋﻼﻗﻤﻨﺪ ﺑﻪ ﺩﻭﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮﺍﺭﯼ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﺣﺮﻓﻪ ﺍﯼ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺭﺷﺘﻪ ‏( ۱۳۷۷ ﺗﺎ ۱۳۸۰ ‏)

– ﺷﺮﮐﺖ ﺩﺭ ﺍﺭﺩﻭﻫﺎﯼ ﺗﯿﻢ ﻣﻠﯽ ﮐﻮﻫﻨﻮﺭﺩﯼ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ۱۳۷۹ ﺗﺎﮐﻨﻮﻥ ادامه ی نوشته

Categories: بیوگرافی ورزشی Tags:

راینهولدمسنر

۵ فروردین ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

راینهولدمسنر یکی از معروفترین کوهنوران حال حاضر دنیا به شمار می رود که در ۱۷ سپتامبر ۱۹۴۴ در منطقه ویلنوس در جنوب تیرول ایتالیا متولد شد. تا سن ۲۰ سالگی توانست علی رغم جوانی بسیاری از مسیرهای دولومیتها را که در غرب آلپ قرار دارند به همراه برادرش گونتر صعود نماید و درست از همان زمان بود که سبک صعود آلپی را بعنوان الگوی خود انتخاب نمود. گونتر بعدهادر سال۱۹۷۰ براثر سقوط بهمن درنزدیکی کمپ اصلی جبهه دیامیر نانگاپاربات جان خود رااز دست داد.آن زمان او به همراه راینهولداز صعود موفقیت آمیز به خود بر روی جبهه روپال و پس از تراورس کوه باز می گشت.این نخستین تلاش برادران مسنر بر روی کوهی در هیمالیا بود که با فاجعه همراه شد. سالها طول کشید تا راینهولد بر این غم بزرگ فائق آید. بعدها راینهولدضمن صعودانفرادی به ونانگاپاربات توانست به عنوان نخستین انسان، سایر قلل بالای ۸۰۰۰ متر را نیز صعود نماید.ضمن آنکه بعنوان سومین کوهنورد موفق به صعود هفت قله مرتفع تمام قاره ها شد.زمانیکه از او درمورد برترین کارهایش در هیمالیا سوال شد،عنوان نمود: مردم از سال۱۹۷۸ صعودهای بدون اکسیژن به اورست و صعود انفرادی نانگاپاربات مرا بعنوان کارهای خارق العاده میدانستند. ولی به نظر خودم تراورس گاشربروم I به II به همراه ‘هانس کمرلندر’ که در سال ۱۹۸۴ انجام شد برترین کارم در هیمالیا بود(به گاهنامه اورست شماره ۱۰ مراجعه شود).

مسنر1

در سال ۱۹۷۵ مسنر اقدام به صعود هیدن پیک (گاشربروم I) به شیوه آلپی نمود. این دومین صعود کوه بود که با موفقیت صورت می گرفت.

ادامه ی نوشته

Categories: بیوگرافی ورزشی Tags:

جرج هربرت مالوری

۲۹ آذر ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

جرج هربرت مالوری(۱۸ ژوئن ۱۸۸۶ تا ۸ ژوئن ۱۹۲۴) کوهنوردی انگلیسی بود که برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ میلادی از سوی کشور انگلستان برای فتح قله اورست اقدام نمود.
او سه بار به صعود اقدام کرد اما در مرتبه سوم به همراه اندرو ایروین در مکانی نامعلوم در قسمتهای فوقانی تیغهً شرقی کوه اورست ناپدید گردید. مشخص نیست که ناپدید شدن او بعد یا قبل از رسیدن به نوک قله اورست بوده است اما آخرین بار وی و همراهش تنها در فاصله چند صد متری قله مشاهده شده بودند. این کار او اولین تلاش انسان برای فتح قلهً اورست محسوب می‌گردد.
سرنوشت مالوری برای ۷۵ سال نا مشخص بود تا اینکه نهایتا بدن یخ زده اش در سال ۱۹۹۹ کشف گردید با این حال تا کنون مشخص نشده است که آیا او موفق به فتح قله اورست شده بود یا خیر.

جرج مالوری

جرج مالوری

جمله مشهوری درباره مالوری وجود دارد:
یک بار از او پرسیده بودند : “چرا شما می خواهید اورست را فتح کنید؟”
که او پاسخ داده بود : “برای اینکه آنجا است”!
این چهار کلمه مشهورترین کلمات بین کوهنوردان هستند. البته اخیرا درباره اینکه آیا این کلمات گفتهً خود مالوری بوده یا اینکه زادهً خیال پردازی یکی از روزنامه نگاران آن زمان بوده شک و شبهه بوجود آمده است.
برادر مالوری نیز مانند خود او در حادثهً کوهنوردی در کوه‌های آلپ فرانسه در گذشت.

منبع: وبلاگ پسران کوهستان

Categories: بیوگرافی ورزشی Tags: