بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘مصاحبه’

صعود می‌کنم تا دختران نپالی درس بخوانند!

۲۰ تیر ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

 «سارا صفری»، دانشجوی زبده ایرانی ساکن امریکا که پس از فارغ‌التحصیلی در رشته‌ مهندسی برق در دانشگاه ایالتی «فولرتن» کالیفرنیا مشغول تدریس شده، دو سال پیش به طور اتفاقی با یک سازمان فعال غیردولتی به نام «قدرتمند کردن دختران نپالی» آشنا شد. این سازمان برای حل مشکلات کودکانی که قربانی بردگی جنسی و قاچاق  انسان می‌شدند، فعالیت می کند. این آشنایی منجر به وقوع یک تغییر بزرگ در زندگی سارا شد. سارا صفری از این تغییر بزرگ که منجر به کمک به ۳۰۰ دختر نوجوان نپالی شده است برای مخاطبان «ایران‎وایر» می گوید.

نپال


چطور توجه شما به دختران نپالی جلب شد؟

وقتی وارد دانشگاه شدم، دکتر «جفری کاتلر» را ملاقات کردم که استاد روان‌شناسی و مؤسس یک سازمان کاملا داوطلبانه به نام «قدرتمند کردن دختران نپالی» بود. این سازمان، دختران نپالی کم سن و سالی را که در معرض تن دادن به بردگی جنسی یا ازدواج زودهنگام بودند، شناسایی و کمک می کرد که به تحصیل خودشان ادامه بدهند. متاسفانه در کشور نپال مردانی که دارای ویروس «اچ آی وی» مثبت هستند، با یک باور اشتباه تصور می‌کنند اگر با یک دختر کم سن و سال رابطه جنسی داشته باشند، بیماری‌شان بهبود پیدا می‌کند. آن ها خانواده این دختران را فریب می‌دهند و با قیمت نازلی از خانواده هایشان می‌خرند.  این دختران کم سن و سال به شهر می‌آیند تا کار کنند و برای خانواده های خود پول بفرستند. آن ها بعد از مدتی اگر تصمیم بگیرند به ده یا شهرشان برگردند، یا بیمار و یا شرمنده‌اند و قادر نیستند دیگر به یک زندگی عادی ادامه بدهند. همان روزها مصمم شدم برای کمک به آن ها قدم بردارم.

  ادامه ی نوشته

Categories: مصاحبه Tags:

مصاحبه کتبی با برخی از اعضا گروه

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

همانطور که می دانید طبق اساسنامه پیشبرد برنامه ریزی های انجام شده در گروه کوهنوردی تیلار به عهده کمیته های شش گانه و دبیر گروه  می باشد. انتظار می رود برنامه های گروه در قالب حرکت های گروهی و جمعی با همکاری اعضا در کمیته ها و همچنین حمایت ایشان از  طرف هئیت مسؤولین به بهترین نحو پیش برود. این یک همکاری کاملا دو طرفه بین اعضا و هیئت مسئولین می باشد. از این رو در نشریه شماره ۷ گروه کوهنوردی تیلار با توجه به وظایف و حقوق تعیین شده برای اعضا گروه، کمیته فرهنگی بر آن شد که با بعضی از اعضا ی رسمی گروه مصاحبه ای انجام دهد، که از این میان آقایان مزدک فتحی ، افشین سلیمانی ، ناصر یعقوبی ، حمید یگانه دوست و خانم فاطیما باروتکوبیان دعوت کمیته فرهنگی را پذیرفتند و در مصاحبه شرکت کردند. آنچه می خوانید پاسخ هایی است که اعضا ی مذکور به صورت کتبی به سؤالات مطرح شده ارایه داده اند.

مصاحبه

ضمن معرفی خودتان(نام و سال تولد )از چه سالی کوهنوردی رو شروع کردید و وارد گروه شدید و چرا گروه تیلار را انتخاب کردید؟

  • مزدک فتحی هستم. متولد ۱۲/۲/۱۳۷۱٫ از سال ۹۰ کوهنوردی را بطور جدی با گروه تیلار شروع کردم و در سال ۹۱ به عضویت گروه در آمدم . این که چرا تیلار رو انتخاب کردم می تونه ریشه قدیمی داشته باشه. زمانی که بچه بودم چندین بار با پدر و مادرم به کوه آمدم در آن موقع تیلار و سپهر در قالب یک گروه بودند. و کلا بچه های کوچصفهان در این دو گروه فعالیت می کردند یا عضو بودند. حالا چرا اینکه تیلار مقصدم بود شاید بخاطر روابط عمومی خوب و جذب خوب اعضای قدیمی گروه در اولین حضور در یک برنامه عمومی همراه تیلار بود.
مزدک فتحلی

مزدک فتحلی

 

  • با سلام.افشین سلیمانی هستم.متولد ۱۳۶۱٫ برای اولین بار در سال ۸۲ توسط آقای نوری با گروه کوهنوردی تیلار آشنا شدم ، به مدت ۱ سال در برنامه های عمومی با گروه به کوه میرفتم . بعد از آن مدتی از گروه و کوهنوردی فاصله گرفتم . در سال ۸۵ با علی گیلکی در سربازی آشنا شدم و دوباره با گروه به کوه آمدم. و بعد نمیدانم در چه سالی عضو گروه شدم. دلیل انتخاب گروه تیلار همدلی و صمیمیت بین اعضا گروه و همچنین و نظم و همکاری بین اعضا آن بود که در گروه های دیگر کمتر دیده بود.
افشین سلیمانی

افشین سلیمانی

 

  • ناصر یعقوبی هستم . متولد ۱۳۳۳ . از سال ۱۳۵۷ به دلیل سکونت در دامنه جنوبی درفک و ملاقات با دانشجویانی که از اهواز و زاهدان به درفک می آمدند به کوهنوردی علاقمند شدم. بعد از زلزله و اقامت در رشت در سال ۷۴ اتفاقی با آقای نوری آشنا شدم که برنامه کوه را بر دیوار مغازه اش نصب کرده بود. اول با گروه سپهر بعد با گروه تیلار کوهنوردی کردم. که همچنان جان سختی میکنم تا همچنان به کوه بیایم.
ناصر یعقوبی

ناصر یعقوبی

 

  • فاطیما باروتکوبیان هستم.متولد ۱۳۶۳ . فکر کنم بهار ۹۰ بود که اولین برنامه کوهنوردی گروهی را تجربه کردم. تیلار از طرف یکی از دوستان به من معرفی شد.اکنون از این معرفی وانتخاب خیلی خوشحالم.
فاطیما باروتکوبیان

فاطیما باروتکوبیان

 

  •  درود به شما. حمید یگانه دوست هستم. متولد مهرماه ۱۳۷۰٫ از سال ۸۹ کوهنوردی را با گروه کوهنوردی تیلار شروع کردم و از شهریور۹۱ به عضویت گروه در آمدم. زندگی اجتماعی در این گروه عامل اصلی گرایش من به آن می باشد.
حمید یگانه دوست

حمید یگانه دوست

ادامه ی نوشته

Categories: مصاحبه Tags:

مصاحبه با عظیم قیپی ساز

۲۴ آذر ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

کوه‌نورد ایرانی که در آستانه ثبت یک رکورد جهانی و قرار گرفتن بین ۳۱ کوه‌نورد ماندگار جهان است، از اینکه ماه‌هاست نتوانسته وزیر ورزش و جوانان را ملاقات کند گلایه دارد!

azim5

به گزارش خبرنگار مهر، عظیم قیچی‌ساز با فتح سیزده قله بالای هشت هزار متر دنیا در آستانه ثبت یک رکورد تاریخی قرار گرفته است. رکوردی که تنها ۳۱ کوهنورد در طول تاریخ به آن دست یافته‌اند. این اتفاق قرار است بهار سال آینده رخ بدهد تا این افتخار بزرگ نصیب ورزش ایران شود اما او در فاصله چند ماه این اتفاق تاریخی از کم توجهی‌ها دلخور است. بی محلی‌هایی که از سوی مسئولان ورزش صورت گرفته او را آزرده خاطر کرده و انگیزه‌هایش را کم کرده است با این حال عظیم قیچی‌ساز عزم جدی برای پایان پروژه خود دارد. این کوه‌نورد با حضور در خبرگزاری مهر از شرایطی که برایش پیش آمده و پروژه‌ای که به دنبال اتمام آن است حرف زد که متن این گفتگو را در زیر می خوانید:

ادامه ی نوشته

Categories: مصاحبه Tags:

مصاحبه با دانش آموزان گروه کوهنوردی تیلار رشت

۲۷ آبان ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

به مناسبت روز دانش آموز کمیته فرهنگی گروه کوهنوردی تیلار رشت مصاحبه ای را با  دانش آموزان گروه تیلار که میتوان  آنها را به نوعی آینده سازان  گروه تلقی کرد ، انجام داد. روز دوشنبه مورخ  ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۳ کمیته فرهنگی از  آقایان سپهر رضایی ، کیانوش صفرزاده ، پولاد قلی زاده ، بهروز سلیم پور و خانم نازلی برزو برای شرکت در مصاحبه دعوت به عمل آورد. آنچه در ذیل می آید پاسخ هایی است که این دوستان در جواب سوالات ما  در زمینه کوهنوردی و خاطرات و حس و حال آنان نسبت به گروه کوهنوردی تیلار به صورت کتبی بیان نموده اند. صمیمانه از این عزیزان که در جمع ما حضور یافتند و  ساده و صادقانه پاسخگو بوده اند  سپاسگزاریم.

مصاحبه با دانش آموزان تیلار

 

با کلیک بر روی ادامه نوشته میتوانید این مصاحبه را مورد مطالعه قرار دهید.

ادامه ی نوشته

Categories: مصاحبه Tags:

میزگرد مسئولین فنی چند دوره گروه تیلار پیرامون ورزش سنگنوردی

۵ مهر ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

در روز سه شنبه مورخ ۲۱ مرداد سال جاری به پیشنهاد کمیته ی فرهنگی و با تمهیداتی که از قبل هیات مسئولین تدارک دیده بود برای بررسی روند کار گروه در زمینه ی سنگنوردی از بدو تاسیس تا کنون و چشم انداز آینده با حذف و رفع موانع پیش رو، مسئولین کمیته فنی دوره های گذشته جهت برگزاری میز گردی دعوت شدند که از بین این افراد خانم مرضیه صومی و آقایان مسعود سلیم پور، آرش قدیمی و بهرام شالچی در این جلسه حضور پیدا کردند. در ضمن خانم نسرین اسرافیلیان به نمایندگی از طرف کمیته ی فرهنگی مسوولیت هدایت و گردانندگی جلسه ی مذکور را بر عهده گرفت. البته دوستان اعضای کمیته فرهنگی به همراه دبیر گروه نیز در پیاده کردن و ویرایش متن این گفتگو  نقش به سزایی در ارائه ی هرچه بهتر مطالب بیان شده ایفا نمودند.

میزگرد مسئولین فنی
از آنجایی که در چند دوره ی اخیر از سوی مسئولین کمیته ها و تعدادی از همنوردان پرداختن به سنگنوردی به صورت پیگیر ادامه یافته است ، کمیته ی فرهنگی به دلیل علاقه ی وافر این همنوردان با توجه به وظایف بیان شده در اساسنامه که بر عهده ی این کمیته قرار داده شده، خود را ملزم دید که در مورد این رشته که در سالیان گذشته در آن به دیده¬ی اغماض نگریسته شده اطلاع رسانی بهتری ارائه نماید. دلیل این مدعا حضور اعضا و همنوردان در برنامه های متعدد کمیته ی فنی در سال جاری است. به عنوان مثال حضور چهارده نفردر یک هوای بسیار گرم تابستانی در منطقه ی علی آباد منجیل در تاریخ ۲۶ مرداد می باشد. امید است که با تلاش و همتی این چنین شاهد دستاوردهای بزرگی  برای گروهمان و حتی سنگنوردی استان درآینده ای نه چندان دور باشیم.

IMG_7307
ادامه ی نوشته

Categories: مصاحبه Tags:

مصاحبه با شهرام دلبری

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۳ دیدگاه

وارد دفتر کانون کوهنوردان گیلان که می شوی اتاق ساده ای کوچکی می بینی با چند صندلی و یک میز تحریر که با دری به اتاق کوچکتری راه دارد که در آن جا هم یکی دو صندلی قرار دارد و یک میز کوچک که قفسه مراسلات گروه های تشکیل دهنده ی کانون و کارگروه هایش  بر آن جای گرفته و در گوشه ای دیگر هم بر میزی کتری و قوری و چند استکان. از ظاهر ساده دفتر حیرتزده می شوی و متعجب تر این که به یاد می آوری همین دفتر ساده و کوچک هم آسان به دست نیامده و اگر نبود حمایت و همیاری دوستان کوهنورد و کوهنورد دوست همین هم میسر نمی شد. چرا که گروه های کوهنوردی هیچ گاه در پی سود و منفعت باشگاهی نبوده اند و اعضای تیمشان هم دستمزدهای کلان فوتبالی نمی گیرند.  اما چیزی که بیشتر شگفت آور است این است که دفتر کانون حال و هوای کوهنوردی ندارد . وقتی وارد دفتر هر باشگاهی می شوی معمولا بر طاقچه و میزی جام و مدال های افتخارات گذشته چیده شده است. درست است که ورزش کوهنوردی ورزش میدان و مسابقه نیست که مدال و جام داشته باشد اما ما کوهنوردان گیلانی روزهای پرافتخار و به یاد ماندنی کم نداشته ایم. می طلبد که دوستان کوهنورد خوش ذوقمان همتی کنند و دستی بر سر و روی ظاهر دفتر نمایندگی خود بکشند و با پوسترها و یادمان ها و یادگاری های کوهنوردی استان چهره ی ساده و بی رنگ خانه شان را زینت ببخشند تا وقتی که وارد میشوی با تمام وجود حس کنی که به جایی آمده ای که میزبان ، جامعه ی کوهنوردی استان است.

Untitled روز۱۸ فروردین به دیدار آقای شهرام دلبری در  دفتر کانون رفتیم. همنوردی که سالیان درازی است مسایل و مشکلات کوهنوردی استان دغدغه ی خاطرش شده است و با وی در مورد انتخابات رییس هیات آینده به گفتگو نشستیم هم او سالیانی نه چندان دور خود ریاست هیات استان را به عهده داشت. در آن سال ها رییس هیات از میان کوهنوردان انتخاب شده و خودش از نزدیک با موقعیت کوهنوردی استان آشنا بود.  از آن جا که آقای دلبری از بانیان کانون کوهنوردان گیلان نیز است درباره ی چگونگی و چرایی تشکیل کانون و اهداف و فعالیت های چندساله ی آن هم به گفتگو نشستیم . متنی که در زیر می آید ماحصل گفتگوی صمیمانه ای ما با این پیشکسوت کوهنوردی استان است:
ادامه ی نوشته

Categories: مصاحبه Tags: