بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘مطالب آموزشی’

“گزارش نویسی در کوهنوردی”

۳ دی ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

مقدمه: در تعریف گزارش می گویند ” گزارش انتقال پاره ای از اطلاعات است به کسی که از آن بی اطلاع است و یا آگاهی کافی ندارد.” این تعریف اگر در جایی دیگر کامل نباشد در دنیای کوهنوردی تعریف کاملی است. در منطقه ای که کمتر شناخته شده است, برنامه ای اجرا کرده ایم. زیبا بودن مناظر, بکر بودن منطقه یا ویژگی دیگری این انگیزه را در ما ایجاد می کند که کوهنوردان دیگر را تشویق کنیم, مشابه این برنامه را اجرا کنند. لذا نوشتن گزارش لازم می آید, اما چه موقع باید نوشت؟ چقدر باید نوشت؟ و چه باید نوشت؟

چه موقع باید نوشت؟

گزارش نویسی سه مرحله دارد که ادامه ی نوشته

Categories: مطالب آموزشی Tags:

مراقب استفاده از کپسول های گاز باشیم

۲۳ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

به دلیل دمای پایین در ارتفاع ۶۰۰۰-۵۰۰۰ متری از سطح دریا هیچ یک از کپسول‌های گاز معمولی قابل استفاده نبود. در نتیجه، این کوه‌نورد در صدد خرید کپسول‌های قابل شارژی برمی‌آید که از نظر مبلغ نصف قیمت کپسول‌های معمول و به گفته فروشنده حاوی گاز “بهتری” بوده است.
اما وقتی این کوه‌نورد شروع به پخت خوراک کرد، کپسول گاز را روی دیگچه قرار داد تا اندکی گرم‌تر شود و در این لحظه ناگهان کپسول منفجرشد! موج انفجار دیگچه را به سمت پایین و روی اجاق OmniFuel انداخت و سپس هر دو چندین متر آن طرف‌تر پرتاب شدند. خوشبختانه، این کوه‌نورد فقط به صورت سطحی زخمی شد و توانست از این حادثه جان سالم به در برد.
دلیل انفجار این است که شارژ مجدد کپسول‌ها معمولا با پروپان خالص انجام می‌شود که در مقایسه با ترکیب بوتان، ایزوبوتان و پروپان که ویژه ساختار کپسول‌هاست فشار بسیار بالاتری ایجاد می‌کند. بنابراین نسبت به نحوه صحیح استفاده از تجهیزات دقت کافی داشته باشید. البته لازم به ذکر است که اجاق یادشده همچنان کار می‌کند!

perimuse_4

 

 انجمن پزشکی کوهستان ایران

Categories: مطالب آموزشی Tags:

علم کوهنوردی

۲۲ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

منظور از علم کوهنوردی مجموعه اطلاعاتی است که امروزه از سوی کوهنوردان در اجرای موفق برنامه های کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه هایی که به خصوص در شرایط سخت زمستان اجرا می شوند. اطلاعاتی که بازخورد آنها سبب نوآوری در تولید تجهیزات و تجهیز کوهنوردان برای اجرای موفق برنامه های آتی آنان می گردد. گستره این اطلاعات از پزشکی تا مهندسی مواد، طراحی صنعتی و مهندسی نساجی را در بر می گیرد. به طوری که در حال حاضر کوهنوردی به آزمایشگاهی برای افزایش توان آدمی در غلبه بر طبیعت تبدیل شده است. اجرای موفق برنامه های زمستانی علاوه بر تجربه و آموزش های پایه نیاز به تجهیزات مناسب و مهمتر از آن نحوه کارکرد و استفاده از این تجهیزات دارد. این سطح از اطلاعات به ما کمک می کنند تا ایمنی خود را در برنامه ها افزایش داده و بعلاوه لذت بیشتری را نیز نصیب خود کنیم.

ادامه ی نوشته

Categories: مطالب آموزشی Tags:

سه نکته مهم هنگام فرود

۲۱ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

فرود بر روی طناب در کوهنوردی کار لذت بخشی است اما آمار نشان داده است که بخش قابل توجهی از حوادث در کوهستان بر اثر ‏بی دقتی در فرود صورت گرفته است . قبل از فرود رفتن به این نکات توجه کنید

Sahar Shafighi

ادامه ی نوشته

Categories: مطالب آموزشی Tags:

تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد

۲۰ تیر ۱۳۹۵ ۱ دیدگاه

تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هدف از تنظیم کوله پشتی ، انتقال صحیح وزن بار کوله پشتی به بدن کوهنورد و به نحوی است که حدود ۸۰ در صد و حتی بیشتر از وزن بار به روی پایین کمر و لگن منتقل شود و شانه های کوهنورد بیشتر در کنترل استقرار بار نقش داشته باشند،  می باشد.

  ادامه ی نوشته

Categories: مطالب آموزشی Tags:

جهت یابی در روز

۱۹ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

الف) پیدا کردن جهات با استفاده از حرکت ظاهری خورشید:
– مطابق شکل زیر قطعه چوبی در روی زمین به صورت عمودی قرار میدهیم( یا استفاده از تیر برق ، گل و درخت و…)
– سایه سر چوب را با یک تکه سنگ یا چیز دیگری علامت گذاری میکنیم.
– پس از یک ربع ساعت دوباره سایه سر چوب را که تغییر کرده است علامت گذاری میکنیم.
– سپس پای چپ خود را روی نقطه اول و پای راست خود را بر روی نقطه دوم میگذاریم . رو به رو سمت شمال را نشان میدهد.

ب ) جهت یابی با ساعت:
محدوده شمالی بین N 5/23-N 5/66:
-عقربه ساعت شما را به سمت خورشید بگیرید.
– نصف فاصله بین عقربه ساعت شمار و ساعت ۱۲ ظهر، جنوب است و نقطه مقابل آن شمال است.
– اگر ساعت به روی رقم دیگرست ساعت ۱۳ را به جای ۱۲ انتخاب کنید.
محدوده جنوبی بین N 5/23-N 5/66:
عدد ۱۲ را رو به خورشید بگیرید.
نصف فاصله بین ساعت ۱۲ و عقربه ساعت شمار، شمال است.
باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

الف) پیدا کردن جهات با استفاده از حرکت ظاهری خورشید:

الف) پیدا کردن جهات با استفاده از حرکت ظاهری خورشید:

 

ب ) جهت یابی با ساعت

ب ) جهت یابی با ساعت

Categories: مطالب آموزشی Tags: