بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘آشنایی با کوههای گیلان’

“گاو اسکیز”

۸ آبان ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

چنانچه کوه درفک با دامنه های گسترده و فراخش را یکی از مناطق معروف کوهستانی و البته تاحد بالایی ناشناخته در دیارمان بدانیم ، بدون تردید یال  “بیند” که در مرکز حد فاصل دو یال اصلی گرده تال در شمال غربی و “رود سرا” در شمال این کوه بزرگ قرار گرفته ، به نوعی از ناشناخته ترین نواحی درفک  محسوب می گردد.مبدا صعود فردا روستای “گرده پشته” با ارتفاع قدری بیشتر از ۴۵۰ متر است . جاده خاکی که بعد از روستای “براگور” در آنسوی رودخانه سفیدرود در بخش بلوکات کشیده شده است  پس از ۸ کیلومتر به آن می رسد . با حرکت از روستا  پس از یک ساعت واندی به نزدیکی تک کلبه ای در جوار یک چمنزار کوچک می رسیم موسوم به  “کی سو” . برای رسیدن به ناحیه “بیند” مقصد بعدی که دارای چشمه آبی نیز هست از هر دو سمت راست و چپ “کی سو ” می توان رفت . با این تفاوت که راه سمت راست طولانی تر با شیبی ملایمتر و سمت چپی تندتر اما کوتاهتر است . با یک ساعت کوهپیمایی خوب می توان به “بیند” رسید واز فراز چمنزار زیبایش در روزهای آفتابی نظاره گر دیواره پر ابهت درفک شد . در ادامه با عبور از جنگلی زیبا با درختان بلند افرا ، راش و توسکا پس از ۴۵ دقیقه بر سر یال اصلی با چمنزای کوچک  با یک کلبه خواهیم رسید که موسوم به اسم جالب “گرگ آب سرا” است . اینجا نیزدارای چشمه ای در سمت چپ داخل شیاری کوچک است . آنگاه با پیمودن راه تقریبن پر شیب روبروی آن ناحیه با گرایش به راست از روی یال عبور کرده و پس از ساعتی به  محوطه ای بزرگ با دو کلبه با فاصله از هم خواهیم رسید که آن را “گاو اسکیز” می گویند به معنای محوطه نگهداری و چرای گاو . از این نقطه انگار در دل دیواره درفک قرار گرفته ایم اما هنوز تا پای آن قدری راه است .  امیدواریم فردا با داشتن هوایی خوب به همراه همنوردان عزیز گروه  مرداویج سیاهکل روز کوهنوردی خوبی داشته باشیم . اگر چه گرمای حضوردوستان و خوب بودن صعودها ، زیاد متکی به هوای صاف یا ابری نیست .

“با امید به موفقیت”
گروه کوهنوردی تیلار رشت

* سه محوطه خالی از درخت بر روی یال در تصویر فوق به ترتیب “گاو اسکیز” ، “گرگ آب سرا” و آخری هم “بیند” است .

“دیواره بلند دوگاهه” !

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

dogaheh

دیواره زیبا ، پر ابهت و بلند موسوم به دو گاهه ، تنها یکی از مناطق پر شمار ناشناخته ارتفاعات کوهستانی در جنوب گیلان است . برای دیدن و دست یابی به آن باید بعد از رسیدن به “توتکابن” از طریق جاده منتهی به روستای بزرگ دشتویل ، دو کیلومتری مانده به آن با یک راه آسفالته خوب که از سمت راست جاده منشعب می گردد پس از تنها ۴ تا ۵ کیلومتر به روستای زیبای “سیدان” رسید .
دیواره زیبای “دوگاهه” در ضلع جنوبی روستا و با فاصله تقریبی یک ساعت کوه پیمایی ساده از آن قرار دارد . در پای این دیواره بلند و طولانی رودخانه نه چندان بزرگ اما به غایت زیبای “دوگاهه” قرار دارد که همه حجم آب آن از دو چشمه معروف “دوگاه” و “سفید آب” سر چشمه می گیرد. طول دیواره بقدری است که برای پیمایش همه آن شاید نیاز به سه تا چهار ساعت کوه پیمایی نه چندان آسان در پای آن باشد که در برخی جاها باید از میان آب سرد و زلال رودخانه عبور نمود . ارتفاع دیواره در مناطق مختلفش با هم فرق نموده و گاهی اوقات به ۲۰۰ متر هم می رسد . امیدواریم با وجود سنگ نوردان خوب و توانمند استان ، درآینده مقدار شناخت و بررسی از این پدیده طبیعی بسیار زیبا بیشتر شده تا زمینه برای رشد سنگنوردی طبیعی در این دیار افزایش یابد .

آنسوی ابرها مروری بر کوهها و ارتفاعات استان گیلان (قسمت سوم – شهرستان رودبار)

۹ شهریور ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

با سلام و آرزوی موفقیت برای همه همنوردان عزیز !

در ادامه بررسی نقاط مرتفع و کوههای مناطق رودبار به  ضلع جنوبی دره و رودخانه “سیاه رود”  رحمت آباد  میرسیم ،  که مجموعه ای از کوهها  در آن ناحیه قرار گرفته و درمحدوده دهستان های کلشتر ، کلیشم ، بره سر و جیرنده هستند .

ارتفاعاتی که به طور کلی کمتر مورد توجه گروههای کوهنوردی و کوهنوردان برای صعود قرار می گیرند . اما همین ارتفاعات و کوهها در داخل خود دارای مشخصه های بسیار خوبی برای اجرای برنامه های کوهنوردی به شکلهای مختلف از قبیل ، عمومی ، تخصصی ، کوهپیمایی های بلند چند روزه و حتی سنگنوردی و غارنوردی هست . از لحاظ وجود گونه های گیاهی ، این مناطق محل رویش یکی از نادر ترین گونه های گیاهی بنام سوسن چلچراغ است . همچنین هنوز هم دسته های چند راسی از گوزن کوچک گیلان “شوکا” در میان جنگلها و مناطق بکر آن دیده می شود. ادامه ی نوشته

آنسوی ابرها مروری بر کوهها و ارتفاعات استان گیلان (رودبار، قسمت دوم)

۱۲ مرداد ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

در ادامه بررسی نواحی مرتفع و کوههای شهرستان رودبار ، به ارتفاعاتی می پردازیم که در شرق دره بزرگ و تکتونیکی سفیدرود قرار دارند و سپس سری هم به نواحی کوهستانی مناطق جیرنده و کلیشم خواهیم زد .

در شرق رودخانه سفیدرود ، دو مجموعه ارتفاعات و یال اصلی در جهت تقریبن شرقی – غربی وجود دارد ، که میان این دو یال اصلی ، دره عمیق و رودخانه سیاه رود قرار گرفته که آب آن از ارتفاعات هر دو رشته یا مجموعه سرچشمه می گیرد . این رشته ارتفاعات شامل :

۱-  یال یا خط الراسی از کنار رودخانه سفیدرود در ناحیه  شهران و حلیمه جان آغاز شده و توسط چند یال کوچکتر در بالادست ها به منطقه پنشت (پهن دشت) می­رسد و با ورود  به محوطه وسیع  قله یا کاسه درفک  که محل تلاقی چند یال بزرگ و کوچک از قبیل : رشی ، سی دشت (سیردشت) ، دشت و دامان از جنوب ،  گرگ آب سرا ، رودسرا و ناحیه اشتنیف از شمال و شمال شرقی است ، به مانند دماوند عزیز که توسط یال سرداغ به البرز مرکزی متصل میگردد ، درفک نیز توسط یال اربوناب به شاه شهیدان و کوه اسپهبدان به فلات زیبای ایران وصل می شود .

۲-  مجموعه ارتفاعات و یال بلندی که از طریق کوههای آسمان سرا و  سردگاه توسط خط الراسهایی فرعی به منطقه جیرنده و کلیشم می­رسد.

برای دانلود متن کامل این نوشته به صورت pdf اینجا کلیک کنید

درفک معروفترین کوه گیلان

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

درفک اگر چه بلندترین کوه استان گیلان نیست ،  اما بدلایل مختلف معروفترین آن است . نام درفک برای هر کوهنورد غیر گیلانی همواره شناخته شده ترین اسم در میان  کوههای این استان است .  اولین بار کوهنوردان سیاح روسی در قالب یک گروه ،  حدود یک قرن پیش به این قله زیبا صعود کردند .  که گزارش کاملی از نحوه صعودشان در کتابخانه ملی شهر رشت موجود است .  جلوه گری خاص این قله سترگ  از جاده تهران به رشت برای هر مسافری که به طرف گیلان می آید  با توجه به ارتفاع پایین جلگه گیلان ، تداعی یک قله ۴۰۰۰ متری را می کند .   جنگلهای بکر و انبوه ، دیواره بلند و عریض  شمالی ، وجود حیات جانوری غنی و همچنین غارهای معروفش در دامنه ها و داخل گودی قله ، همه و همه باعث   معروفیت آن دربین تمامی کوهنوردان ایرانی  است . ادامه ی نوشته

آنسوی ابرها

۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱ دیدگاه

با سلام و آرزوی موفقیت برای همه همنوردان عزیز !

کمیته فنی (کوهنوردی) گروه در نظر دارد در جهت ارتقای دانش کوه شناسی خود و همه همراهان گروه ، مروری بر مناطق کوهستانی و ارتفاعات موجود در استان گیلان نماید . مطمئنن این دست نوشته ها که براساس یک سری تجارب عملی و گروهی به دست آمده است ، درپی ارائه گزارش صعود و فرود از کوهها نیست و کمیته فنی گروه نیز ادعا ندارد که کسی با خواندن آنها بتواند از کوههای قید شده در این گزارشها بالا رود و به کوهنوردی بپردازد چرا که آن خود روایتی است جداگانه و مفصل که در این مقال نمی گنجد ! .   همانگونه که از اسم این نوشته ها بر می آید ، هدف کمیته فنی ارایه شناخت اولیه از کوهها و مناطق  جغرافیایی استان گیلان است که شاید در آینده مناطق دیگری از نواحی کوهستانی کشور نیز معرفی شوند . پر واضح است که ما در این راه لذت بخش و تا حدی دشوار نیاز به همکاری و مساعدت همه دوستان و بخصوص افراد با تجربه داریم ، تا آن چیزی که ارایه می گردد پر بار و غنی باشد و تا جایی که امکان دارد مصون از اشتباه و لغزش ! .

حال با ذکر مقدمه بالا برویم به سروقت به قول رابینو “ولایات دارالمرز” (گیلان) و چه انتخابی بهتر از بلندترین و کوهستانی ترین شهرستان گیلان : رودبار ! .  آری دوستان عزیز شهرستان رودبار با مساحت ۲۷۵۱ کیلومتر مربع پس از تالش از لحاظ مساحت دومین شهرستان استان است و البته از نظر وجود کوه و ناهمواریها ، غنی ترین آن . به جرات می توان گفت در هر نقطه از این مساحت ذکر شده ، از شمالی ترین که ناحیه “بلوکات ” در آنسوی رودخانه “سفیدرود” در منطقه امامزاده هاشم تا جنوبی ترین که منطقه کوه گیر در جنوب شهر لوشان است ، قدم بگذارید با یک راهپیمایی ساده  و پس از تنها چند دقیقه می توان از تپه یا کوهی بالا رفت . بدلیل وسعت منطقه و همچنین جداسازی طبیعی نواحی مختلف توسط عوامل طبیعی از قبیل رودخانه و دره های عمیق ، می توان کوهها و ارتفاعات این شهرستان را به قرار زیر تقسیم نمود :

برای دانلود متن کامل این نوشته به صورت pdf اینجا کلیک کنید