بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘آرشيو مطالب گذشته’

تغذیه در کوهستان

۱۰ دی ۱۳۸۹ ۳ دیدگاه

معمولا پس از انتخاب مکان برای اجرای برنامه کوهنوردی و تهیه و تدارک پوشاک وتجهیزات و مسیر حرکت در کوهستان به این نکته می رسیم که حال در خلال مدت زمانی که در کوه هستیم از چه مواد غذایی استفاده کنیم.

میزان و حجم بار مواد غذایی و سبکی و راحت بودن در عین حال فاسد نشدن این مواد بخصوص در فصول معتدل و گرم

از جمله نکاتی است که همواره با آن روبرو هستیم.

 

سه موضوع مهم برای انتخاب تغذیه همواره باید مد نظر قرار گیرد:

۱- ذائقه فرد  ،   ۲- کامل بودن غذا از نظر میزان انرژی  ،   ۳- میزان غذا متناسب با فعالیت فرد ادامه ی نوشته

آیا درزمستان هم استفاده ازکرم محافظ پوست ضرورت دارد ؟

۲۰ آذر ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

این روزها یکی از موضوعات بحث انگیز میان متخصصان پوست و مو ایجاد راهی برای حفاظت از سطح پوست در مقابل اشعه خورشید است. شاید مهمترین علت این پدیده نازک شدن لایه ازن باشد . به همین علت امواج ماوراء بفش که سرطان زایی آنها کاملا اثبات شده است با شدت بیشتری برسطح پوست می تابد. بعلاوه زندگی شهری و صنعتی شدن کشورها نیز موجب شده بسیاری از عوامل فیزیکی وشیمیایی که قبلا وجود نداشت وارد چرخه زیستی انسانها شود که پیامد آنها ایجاد بیماریهای جدیدی است.

اشعه ماوراء بنفش چیست ؟

نور مرئی با آنچه باعث روشن محیط اطراف می شود ، بخش کوچکی از طیف وسیع امواج الکترو مغناطیس است. این امواج از طول موج ۱۴-۱۰متر شروع میشود تا طول ادامه ی نوشته

علائم مهم تشخیص وضعیت حیاتی

۱۲ آبان ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

هدف از ارزیابی اولیه آنست که بدانید آیا آسیب تهدید کننده حیات است و جان فرد را به خطر می اندازد یا خیر این ارزیابی شامل بررسی راه هوایی مصدوم A- تنفس B-و گردش خون Cاست و ترتیب این مراحل نباید جابجا شود. این کار یک دقیقه هم طول نمی کشد، مگر آنکه در یکی از مراحل نیاز به اقدام خاصی باشد. در پایان ارزیابی اولیه، مشکل مصدوم معلوم می شود، اعم از اینکه آسیب باشدیا بیماری.

صحب کردن با مصدوم کمک میکند تا وضع پاسخدهی او را بررسی کنید و اگر بتواند صحبت کند، معلوم می شود که تنفس و ضربان قلب او سالم است. با پرسش در مورد نام او، و اینکه کجاست، و چه اتفاقی افتاده است، هوش و حواسش بررسی میشود و اگر مصدوم پاسخ ندهد،به شانه او بزنید و بپرسید حالت خوبه؟ اگر پاسخی نداد، او را بدون پاسخ در نظر بگیرید.

ادامه ی نوشته

بهداشت غذا

۱۰ مرداد ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

تغذیه در کوهستان

فرمول کلاسیک هرم غذایی :

دفعات بیشتر ـ مقدارهر دفعه کمتر ـ  آب زیادتر( و به ویژه در زمستان نوشیدنی حتما گرم و شام مقوی استفاده شود)

نکاتی در مورد تغذیه وتامین انرژی بدن در برنامه های کوهنوردی :

 • نخوردن برف ، در صورت نیازمخلوط کردن آب برف با چیزی مانند ساندیس ، آب کمپوت ، پودر میوه ، شکر و آبلیمو، قند یا …
 • برای اجرای یک برنامه کوهنوردی یک یاچند روزه باید از چند روز قبل با یک رژیم غذایی مقوی به ذخیره انرژی در بدن پرداخت .
 • غذای کوهستان باید مقوی ، مغذی ، زودهضم ، سبک و پرکالری باشد.
 • برای تلاشهای سنگین باید به بدن خود خود مواد پرکالری رساند . هرصد گرم گلوکز ۴۰۰ کالری انرژی دارد ، به سرعت انسان را گرم میکند وزود هضم و جذب میشود ، هر صد گرم بادام و گردو  از ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری انرژی دارند.
 • هنگام فعالیت کوهنوردی بدن ما به ۵/۲ تا ۴ لیتر آب در شبانه روز نیاز دارد ، البته این امر به حرارت محیط و فعالیت ما بستگی دارد.
 • به علت فعالیت بدن ما مقداری اب ، نمک ، پتاسیم ،و فسفررا ازدست میدهد ، پس لازم است هنگام مصرف آب وغذا کمی نمک به آنها اضافه کنیم تا از گرفتگی عضلات و برهم خوردن تعادل بدن مصون باشیم .
 • درصورتی که مجبور به استفاده از اب برف شدیم ، برای جلوگیری از اسهال وپایین آمدن فشارخون می توان به آن قند ، نمک یا عصاره میوه اضافه کرد.
 • پس از یک فعالیت شدید آب سرد به کلیه ها وریه ها و دستگاه گوارش صدمه میزندذ ، پس آب را بعد از کمی استراحت وخنک شدن بدن نوش جان کنید.
 • به تاریخ مصرف وباد کردگی قوطی مواد کنسرو شده توجه داشته باشید.
 • هیچگاه با شکم پر اقدام به صعود نکنید ، در صورت امکان بعد از صرف غذا حداقل یک ساعت استراحت کنید در غیر اینصورت به مقدار کم و بطور متناوب بخورید و بیاشامید.
 • هرچه ارتفاع مسیر شما بالاتر میرود باید از غذاهایی که زود هضم میشوند استفاده کنید زیرا مواد غذایی دیر هضم باعث تهوع میشود .
 • هنگام شب با استفاده ازسوپ ، آب و املاح مواد دفع شده بدن را جایگزین کنید.
 • در استراحتهای بین راه از بیسکویت ، شکلات ، میوه و میوه های خشک استفاده کنید.
 • مصرف سیر در کوه مقاومت بدن را در سرما وگرما افزایش میدهد ، از سیر فقط در روزهای اول برنامه استفاده کنید ، زیرا مصرف این ماده در ارتفاعات باعث تند شدن نبض میشود.

کرامپ یا گرفتگی عضلات

۱۱ اسفند ۱۳۸۸ ۳ دیدگاه

کرامپ یا انقباض غیر ارادی عضلانی است و علت آن ممکن است اشکال در سیستم عصبی و یا انجام ورزش باشد که سبب تغییر در ساختمان شیمیائی سلول عضلانی میشود.

علل :
– فعالیت های شدید و یا طویل المدت ورزشی ، خصوصا در شرایط جوی نامناسب ( هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد ) ، گرمای زیاد سبب از دست رفتن آب بدن شده و موجب بروز گرفتگی عضلانی میشود . همچنین تعریق زیاد باعث ایجاد گرفتگی عضلانی میگردد.
– گرم نکردن کافی بدن قبل از آغاز فعالیت ورزشی
– کمبود کلسیم
– وجود اختلالات عصبی ( نظیر فشار روی ریشه اعصاب نخاعی )
– اختلالات آنزیمی (اگر شما دچار کمبود آنزیم باشید ، هیچگونه درمانی برای آن وجود ندارد مگر کاهش فعالیت ورزشی تا حدی که سبب ایجاد گرفتگی عضلانی نشود )
– دیابت ، بیماریهای کلیوی ، اعتیاد به سیگار ، تصلب شرائین ، واریس ، عفونتها .
– عواملی که سبب اختلال در خون رسانی به عضله شوند نظیر استفاده از جورابهای تنگ وکفشهای تنگ
– تجمع اسید لاکتیک در عضله ادامه ی نوشته