بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘امداد’

“به کجا می رویم”

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

شما نیز اگر مثل من در هفته‌های گذشته به یکی از قلل معروف کشورمان سفر کرده باشید حتما از ازدحام عجیب و خاص امسال در این قلل متعجب شده‌اید. به شلوغی این فصل ساوالان عادت دارم اما با اینکه پناهگاه سهل الوصول شمال‌شرقی را ندیدم از سیل جمعیت غیرقابل باور روی قله و کنار دریاچه سلطان می‌توانستم حدس بزنم که الان در مسیر شمال‌شرقی و حوالی پناهگاه چه خبر است. جمعیتی سیل‌آسا بدون کوچک‌ترین آموزش و تخصص برای حضور در مناطق کوهنوردی.

قطعاً امسال نقطه‌ی عطفی در گسترش این ورزش در بدنه‌ی اجتماع و به تبع آن تجاوز بی‌رویه و بی‌ضابطه آنان در دل مناطق کوهنوردی است این را اخبار و تصاویر ارسالی از علم کوه و جبهه‌های مختلف دماوند و آنچه ماه گذشته در مسیر نسبتا و معمولا ادامه ی نوشته

Categories: مطلب جديد Tags:

“اولی اشتک و . . . “

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

اندیشیدن به رویاها آسان است، آنچه دشوار است تحقق رویاهاست… “اولی اشتک”

(منبع: کوه قاف)

Categories: مطلب جديد Tags:

“برای حمید عزیز”

۴ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

همنورد آشنای حادثه درفک

چندین بهار بی تو فرا رسید و

ما هنوز باور نداریم آنکه زیر خاک سرد و تیره آرمیده ، تویی

ره پوی بی تاب پر شور

خاطرات شفاف شیرینت

در کشاکش هر صعود

همراه ماست .

به گوش می رسد

نوای “رعنا” خواندنت

و تصویر می شود

حلقه یاران برگرداگرد شمع وجودت

آری ، صدای پر طنین شادی آفرینت

هنوز و همیشه

دلگرم و امیدوار

روانه مان می کند

به سوی فتح قله محکم و استوار دوستی و انسانیت .

(نسرین اسرافیلیان)

Categories: مطلب جديد Tags:

“متاسفانه این روزها حال توچال خوب نیست”

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

در میان شهرهای جهان کمتر پایتخت و شهری را می توان یافت که نظیر تهران در دامنه یک کوه نزدیک به ۴ هزار متر و یا در دو ساعتی یک قله ۵ هزار متری واقع شده باشد! شاید این نیز از مواهب خدادادی است که کمتر مورد توجه اهالی این شهر واقع شده و قدرش را نمی دانند. همانند ده ها موهبت دیگری که بی توجه از کنار آن عبور می‌کنیم. اما همین کوه مرتفع یکی از پرحادثه ترین نقاط طبیعی کشور نیز به شمار می آید و سالانه ده ها مورد مصدومیت و حتا مرگ و میر از شهروندانی بر جای می‌گذارد که به دنبال فرار از مشکلات شهری خود راهی ارتفاع می شوند.

وجود تفرجگاه هایی نظیر تله کابین، قهوه خانه ها و مسیرهای سلامتی نیز بر حضور گسترده تر افراد ادامه ی نوشته

Categories: مطلب جديد Tags:

” راهکارهای یک کوهنورد سنتی “

۵ بهمن ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

به رغم سالها کوهنوردی من همچنان خود را یک کوهنورد سنتی می دانم. از دید من سه عامل اساسی در افزایش یا کاهش ارزش یک صعود نقش دارند: دشواری مسیر، میزان خطرپذیری و از همه مهمتر صعودی فاقد امکان کمک رسانی از خارج. این موضوع موجب می‌شود تا خلاقیت شما شکوفا شود و برای بقا بیش از توان خود تفکر و فعالیت نمایید.در چنین تلاشی شما در یک خلا مطلق قرار خواهید گرفت. وقوع یک خطا می‌تواند شما را به قعر زندگی ساقط نماید! براستی چند نفر باچنین تفکری خود را در این خلا قرار می‌دهند! این چنین است خلق مسیرهای نو، بالاتر رفتن درجات صعود، تلاشهای زمستانه و کوهنوری ناب…

“راینولد مسنر”

(منبع : وبلاگ کوه قاف)

Categories: مطلب جديد Tags:

“اجرای برنامه آسمان سرا”

۱ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

asmansaraدیروز جمعه سی ام بهمن ماه ، آخرین برنامه کانون کوهنوردان گیلان در سال ۹۴ درمنطقه آسمانسرای رودبار برگزار شد . برنامه ای با ۶۸ نفر شرکت کننده که جای بسیاری از افراد و همچنین تعدادی از گروهها در آن خالی بود : مبداء صعود دیروز با نظر راهنمای محلی و موافقت سرپرست خوبمان آقای امیر اسلامی ، بدلیل حجم بالای برف (؟!) از منطقه گلدیان به ” هرزه ویل ” منجیل تغییر نمود. با تاخیری یک ساعته که علتش مینی بوسها بودند ، به کنار سرو “هزار ساله” آنجا رسیدیم و از دره زیبا و بکر “دربند” با رودخانه خروشانش گذشتم تا در میان برفی زیبا به پهنه نه چندان وسیع “چیک چیک بلاغی” و سپس “اوغر بلاغی” و نیز “نودی سودی” رسیدیم و قسمتی از منظومه “آرش” خواندیم و عکسی گرفتیم . با خوردن ناهار و چای و اجرای یکی دو برنامه فرهنگی در کنار چشمه معروف “اوغر بلاغی” به طرف پایین سرازیر شدیم و در راه تا توانستیم “برف بازی” کردیم و با کمک هم دوباره از رودخانه تند و خروشان گذشته و بعد نشستیم که ببینیم چه کردیم و چه نکردیم . وقتی که رسیدیم به کنار “سرو” معروف ، باز هم با تاخیر مینی بوسها به طرف رشت به راه افتادیم .

“روزگار بر همه خوش و خرم”
گروه کوهنوردی تیلار رشت

Categories: مطلب جديد Tags: